סוגי מזרקות

מזרקות הופכות לאטרקציה מיד עם פתיחתן, תושבי העיר, מבקרים ותיירים מגיעים למזרקה בכל שעות היממה – סילוני מים קבועים או עולים ויורדים, בשילוב תאורה צבעונית ומתחלפת ו/או מוזיקה וכמובן האפשרות להשתכשך במים בימי הקיץ החמים מושכת מבוגרים וילדים כאחד.
השילוב של מים עם אלמנטים עיצוביים ואדריכליים עתיק יומין אך בעוד בעבר הוא נעשה בעיקר תוך ניצול כוח הכבידה, כיום טכנולוגיות חדשות מאפשרות לשלוט בזרמי מים באופן מגוון, יצירתי ומרשים ביותר.

מזרקות משטח יבש

המאפיין העיקרי של מזרקות משטח יבש הוא הקמתן במפלס הקרקע ללא אגן מים נראה לעין. ניתן לשלב מערכות ערפול מים היוצרות רסס עדין להתרעננות ולהורדת הטמפרטורה בקרבת המזרקה, מופע אור ומוזיקה ומופעי מים ייחודיים נוספים. עבור רשויות מקומיות, עיריות ומוסדות גדולים המחפשים אטרקציה מעניינת, מושכת וייחודית מזרקות משטח יבש מספקות מספר יתרונות בולטים.
ראשית, כל המערכות והציוד הנדרשים להפעלת המזרקה מוסתרים במפלס תחתון ולא חשופים לחבלה ולוונדליזם.
מזרקת משטח יבש מתוכננת ומוקמת תוך כדי שימת דגש מיוחד גם מההיבט הבטיחותי ובמיוחד לשימוש במקומות ציבוריים:
• אין חשש לנפילה לתוך גוף מים שכן המזרקה נטולת אגן מים – המזרקה מתוכננת כך ששיפועים עדינים לא מאפשרים למים להקוות על פני השטח.
• משטח המזרקה בנוי במפלס הקרקע ומצופה בגמר המונע החלקה למניעת החלקה ונפילות.
• מי המזרקה מטופלים ומסוננים ובטוחים לשימוש המזרקה כוללת מערכות סינון וחיטוי מים המאושרת לשימוש ע"י משרד הבריאות.
• שילוב תאורה בשעות החשכה מאפשר שימוש בטוח לכל אורך היממה.
ניתן לתכנן את המזרקה כך שתתפרס על פני שטח קטן ועדיין תהווה אפקט מרשים ותשמש כנקודת עניין המשתלבת במרקם העירוני סביבה. הפעלת וניתור מערכות המזרקה נעשים באופן אוטומטי לחלוטין.

מזרקות סילוני מים ומזרקות מוזיקליות

מזרקת סילוני מים היא המזרקה הקלאסית שכולנו מכירים הכוללת עמודי וקשתות מים שמקורם בסילונים הנובעים מאגן מים. מזרקות מסוג זה נפוצות במרכזי ערים, מעגלי תנועה, פארקים וגינות ציבוריות, מרכזי קניות ועוד.
המזרקות מהוות אטרקציה של ממש לתיירים, מבקרים וכמובן לתושבים. סילוני המים נשלטים על ידי מערכת ממוחשבת המאפשרת יצירת מופע מים אורקולי בו סילוני המים "רוקדים" לקצב המוזיקה.
מזרקה מוזיקלית הינה פתרון נהדר עבור רשויות מקומיות המבקשות ליצור אטרקציה מרשימה במיוחד בתחומן.

מפלי מים

מפל מים הוא מיצג מסורתי במזרקות ברחבי העולם עוד מהעת העתיקה. הזרמת המים מגובה רב יוצרת אפקט מרשים ויזואלית. מזרקות מסוג זה מתחלקות לשלושה סוגים:
• מפלי מים שמקורם בנביעת מים עדינה– המפל הקלאסי, בדרך כלל מוצא המים בראש מבנה עיצובי כגון פסל. וזורמים לאורכו, במופעים משולבים, במורד המבנה האדריכלי/הפיסולי.
מפלים צמודי קיר – מים היורדים בצמוד ולאורכו של קיר ונצמדים אליו ללא רעש נפילה וללא רסס מים.
מפלי מים מסוג ווילון – מים המתנתקים בסף השפיכה העליון ונופלים במופע הנראה כווילון מים שקופים.

אמות מים, בריכות השתקפות ונביעות מים

מזרקות המשלבות נביעות מים עדינות הנראות כאילו יוצאות ממעיין בפעפוע רך, בריכות השתקפות שלוות ואמות מים הן מופע אדריכלי מרשים במיוחד. מזרקות אלו לא כוללות אלמנטים סילוניים לגובה רב ומטרתן היא יצירת אווירה. מזרקות אלו משתלבות בנוף או במבנה ציבורי, קניון, בתי מלון, גן אירועים, כחלק מתכנון אדריכלי של מרכז עירוני, במבני תרבות ועוד.
היתרונות של מזרקות מסוג זה הוא היכולת לעצב אותן כמעט לכל גודל וכל צורה, הן משרות אווירה רגועה ומכניסות נגיעת טבע לחלל בו הן ממוקמות מבלי להשתלט על העיצוב הכללי.

מזרקות עם פסלים, כדורים מסתובבים ומופעי מים ייחודיים

במקומות כגון פארקים, גני אירועים, מגורי יוקרה, אזורי תעשייה מודרנית, גינות ציבוריות, מרכזי קניות, כיכרות וכדומה שילוב מים כחלק ממייצג מרכזי משדרג אותו והופך אותו מפסל נייח לאלמנט בעל תנועה וחיים. מזרקות ניתן לתכנן יחד עם פסלים מסוגים שונים (מתכת, זכוכית, אבן), מפלים, כדורי גרניט המסתובבים בכח המים ומגוון אפשרויות ורעיונות תכנוניים ואדריכליים.
פיתוחים טכנולוגיים בעולם המזרקות מאפשרים להביא לידי ביצוע כמעט כל תכנון אדריכלי יצירתי ככל שיהיה.

מופעי מזרקה מוזיקלית מרהיבים
מופעי מזרקה מוזיקלית מרהיבים

סוגי מזרקות

מזרקות הופכות לאטרקציה מיד עם פתיחתן, תושבי העיר, מבקרים ותיירים מגיעים למזרקה בכל שעות היממה – סילוני מים קבועים או עולים ויורדים, בשילוב תאורה צבעונית

קרא עוד »